Osobisty bodyguard wątroby, czyli dziś o ostropeście…

ostropest
Ostropest plamisty – surowiec zielarski stanowią owoce. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego: południowej i południowo-wschodniej Europy, Afryki Północnej, Azji Zachodniej oraz niektórych rejonów Azji Środkowej.
Zawierają w swoim składzie: sylimarynę (zespół związków o budowie flawonolignanów), flawonoidy, aminy, (histaminę, tyraminę), kwasy organiczne. Występują w nich także witaminy C i K, fitosterole, śluzy i garbniki. Olej posiada znaczną ilość kwasu linolowego.
Zastosowanie w lecznictwie:
Ostropest ma działanie ochronne na wątrobę. Poleca się go w chorobach takich jak: marskość wątroby, alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby,  stany zapalne dróg żółciowych, żółtaczka i kamica.
Jest wskazany dla osób pracujących w niekorzystnych warunkach (chemikalia) oraz przyjmujących dużo leków.
Kompleks związków o budowie sylimaryny posiada działanie żółciopędne, żółciotwórcze, przeciwzapalne, odtruwające oraz ochronne na wątrobę. Wykazuje także działanie przeciwskurczowe, wspomaga wypróżnianie.
Powoduje obniżenie cholesterolu i przeciwdziała rozwojowi miażdżycy. Łagodzi kolki oraz zapobiega odkładaniu się kamieni w drogach żółciowych.
Uważa się też, że ostropest pobudza wydzielanie soków trawiennych i wspomaga zachowanie właściwej przemiany materii.
Flawonoidy ostropestu korzystnie oddziałują na drogi moczowe.
Medycyna tradycyjna poleca spożywanie wyciągów z ostropestu przy krwawieniach z nosa, hemoroidach oraz obfitych miesiączkach.
W badaniach in vitro wykazano hamowanie podziałów komórek nowotworowych poprzez sylimarynę.
Dawka dobowa wg WHO: doustnie 12-15g surowca.
Zastosowanie w kuchni:
Najczęściej stosowaną formą podania jest sok. Z dolnych liści ostropestu można przyrządzić sałatkę. Stanowić może doskonały dodatek do ciężkiego posiłku.
Ostropestowa jajecznica: 2 jajka, bekon, cebulka, posiekane liście ostropestu. Usmażyć na tłuszczu własnym bekon, dodać posiekaną cebulkę, jajka oraz ostropest. Całość doprawić.
Jako młody farmaceuta – zielarz przyszło mi kiedyś na studiach opiekować się wybraną roślinę. Wylosowałam ostropest. Bardzo go wtedy polubiłam, choć nie było z nim łatwo się zaprzyjaźnić…
Zastosowanie w kosmetyce:
Olej z ostropestu bywa stosowany w kosmetyce ze względu na podobne właściwości do oleju z nasion wiesiołka. Natłuszcza skórę i uelastycznia ją.
W stosunku do cery naczyniowej i podrażnionej zawarte w owocach związki mogą zmniejszać rumień i rozjaśniać przebarwienia.
Spożywanie ostropestu dostarcza organizmowi antyutleniaczy- opóźniających efekty starzenia. Flawonolignany spotyka się już w kremach, maściach i maseczkach. Obok właściwości przeciwzmarszczkowych wykorzystuje się w nich zdolności fotoochronne i regenerujące po zbyt długiej ekspozycji na słońce.
Ciekawostka:

Łacińska nazwa Silybum marianum pochodzi od Matki Boskiej. Według opowieści podczas karmienia dzieciątka w szopie krople mleka upadły jej na liście ostropestu i stały się przyczyną  na nich białych plam.
Ostropest można nazwać osobistym ochroniarzem wątroby – dba o nią osobiście i chroni przed niekorzystnym działaniem różnych czynników zewnętrznych. W końcu wątrobę ma się tylko jedną…

11 przemyśleń nt. „Osobisty bodyguard wątroby, czyli dziś o ostropeście…

 1. Dawniej zawsze miałam z tym problem, po tuczących i ciężkostrawnych potrawach. Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety.
  Próbowałam różnych sposobów. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj
  http://www.idealnafigura24.pl

 2. Jeszcze musze dodać, że roślinka wspaniale się prezentuje w ogrodzie i warto ją posadzić i dodawać do surówek, wyciskac sok. rosnie ogromna i jest dekoracyjna.

 3. Ostropest jest faktycznie cudowną rośliną, ale trzeba koniecznie sobie uzmysłowić jedno – że wątroba to nasz filtr i gdy wrzucimy w nasz organizm nasiona ostropestu to tak jakby wszyscy mieszkańcy jednoczesnie zaczeli czyścić swoje kanalizacje, a gdy ogromna ilość ścieków w jednej chwili dotrze do oczyszczalni to ją zapcha, podobnie jest z ostropestem, który w naturalnej postaci zioła gwałtownie oczyszcza krew i wątroba sobie z tym nie radzi w efekcie mamy na skórze wypryski, owrzodzenia i kłopoty. Zioła sa wspaniałe, ale w tym wypadku musimy brać ostropest w formie oczyszczonej z pewnych substancji i moze to być sylimarol, czy jakiś inny preparat z ostropestu, który delikatnie oczysza i odbudowuje komórki watroby. Zioła tak, ale mądrze.

 4. Ostropest świetny jest na zdrowie w szczególności jeśli jesteśmy na odchudzaniu. Raz na jakiś czas warto go włączyć do własnych codziennych posiłków. Osobiście odchudzając się postawiłam na dietę 1500 kalorii (26kg nadwagi) oraz stosowanie afrykańskiego mango, które zresztą kupiłam w promocji z http://najlepszadieta24.pl dzięki czemu już po 2 tygodniach zauważyłam znaczną poprawę jeżeli chodzi o zmniejszenie apetytu. W efekcie minęły 3 miesiące odkąd rozpoczęłam odchudzanie a już pozbyłam się 17kg.

  Moim celem jest pozbycie się całkowicie nadwagi bez efektu jojo do końca kwietnia. Jestem przekonana o tym, że mi się uda w dużej mierze jestem o tym przekonana ze względu na znaczne zmiany żywieniowe w moim przypadku:))

  PS. Świetny artykuł. Pozdrawiam Karcia

 5. U kobiet które cierpią przez zespół napięcia przedmiesiączkowego ostropest plamisty jest też polecany przed menstruacja i w jej trakcie.

 6. Zapraszam po ostropest do naszego sklepu ze zdrową żywnością na ymt24 pl szeroki wybór artykułów w dobrych cenach

Dodaj komentarz