Photo credit: vanlaphoang via Foter.com / CC BY
Afrodyzjak – substancja lub zapach, która uważana jest za środek zwiększający popęd seksualny oraz potencję. Do tej grupy zalicza się niektóre pokarmy, substancje zapachowe, w tym olejki eteryczne, takie jak:
– olejek różany
– olejek neroli
– olejek ylang-ylang
– olejek sandałowy
– olejek paczuli
– olejek kardamonowy
– olejek cedrowy
– olejek geraniowy
– olejek jaśminowy
– olejek lawendowy i wiele innych.
W ostatnim czasie bardzo popularnym olejkiem uznawanym za „afrodyzjak” stał się olejek wetiwerowy („wetiweriowy”). Pochodzi on z korzeni trawy wetiwerowej (Vetiveria zizanioides), nazywanej w Afryce Khas Khas grass, w Europie Vetiver, zaś Khus Khus w Indiach. Ma słodki, ziemisto-drzewny zapach, dla niektórych uważany za mocny i czasem nieprzyjemny. Jest stosowany głównie w przemyśle perfumeryjnym jako utrwalacz zapachu, jako komponent męskich perfum, w aromaterapii i jako składnik produktów kosmetycznych. W niektórych krajach bywa wykorzystywany jako aromat napojów i produktów w puszkach. W swoim składzie zawiera wiele związków o budowie terpenowej (głównie seskwiterpenów), Wśród substancji chemicznych wymienia się khusimol, khusimon, khusinol, alfa-vetivon, beta-vetivon, vetiselinenon, izovalencenol, kwas zizanowy, węglowodory i alkohole oraz wiele innych związków.
Zastosowanie w lecznictwie:
Na Karaibach w tradycyjnej medycynie do dziś leczy się tą rośliną schorzenia nerek i kamicę żółciowej. W Indiach natomiast używano go w przeszłości w celu regulacji ciśnienia tętniczego, jako środka oczyszczającego, tonizującego oraz pobudzającego i chłodzącego w medycynie ajurwedyjskiej. Literatura podaje także, że był stosowany jako środek dermatologiczny, przeciwbólowy (ból zębów, głowy – pasta z liści), przeciwreumatyczny, napotny, przeciwrobaczy na ukąszenia węży oraz na grzybicę.
W aromaterapii poleca się go w celu: wyciszenia, relaksacji, na katar, jako środka odkażającego.
Mimo tak powszechnego zastosowania ludowego, nie ma jednak zbyt wielu badań dotyczących jego właściwości farmakologicznych. Zbadano bez wątpienia właściwości odkażające niektórych jego składników oraz antyoksydacyjne olejku eterycznego.
Zastosowanie w kosmetyce: Olejek wetiwerowy to przede wszystkim składnik używany do produkcji perfum. Marki, w skład których wchodzi można znaleźć na stronie ciekawego bloga: http://www.nezdeluxe.pl/2010/10/wetiwer-w-perfumach-czyli-jak-trawa.html.
Olejek także wykorzystywany jest w kremach do cery tłustej i z problemami.
Inne zastosowanie:
Przykładowe „afrodyzjaki” z użyciem olejku wetiwerowego:
Źródła:
A Klimczak, M Możdżan, K Malinowska – jhsm.san.edu.pl
CA Lans – Journal of ethnobiology and …, 2006 – ethnobiomed.biomedcentral.com
J Martinez, PTV Rosa, C Menut, A Leydet… – … and food chemistry, 2004 – ACP Publications
Wchodzi też w skład moich ulubionych od lat perfum Ma Griffe Carvena. Zapach mocny, ale super