Jałowiec pospolity – cedr, surowcem leczniczym i kulinarnym są aromatyczne jesienne jagody, wykorzystywane także do produkcji ginu. Ich głównym składnikiem jest olejek eteryczny zawierający związki terpenowe, garbniki i flawonoidy. Jałowiec działa moczopędnie, przeciwbakteryjnie, obniża poziom cukru we krwi, pobudza wydzielanie żółci, soków trawiennych i poprawia pracę jelit. Wchodzi w skład mieszanek ziołowych o działaniu: żółciopędnym, moczopędnym, a olejek jałowcowy do użytku zewnętrznego działa odkażająco i miejscowo rozgrzewająco.
Zastosowanie w lecznictwie: Jałowiec jest skuteczny przy wzdęciach i zaburzeniach pracy wątroby i nerek – to znany lek na stany zapalne układu moczowego. Nie może być jednak długotrwale stosowany, gdyż w dużych dawkach może podrażniać zarówno nerki jak i przewód pokarmowy. Przeciwwskazany jest także w ciąży.
Napar: pół łyżeczki jagód zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem. Odsączyć i pić 1 raz dziennie. Można przemywać nim również zmiany skórne lub pić przy niestrawności.
Nalewka jałowcowa: szklanka jagód, 1l 70% spirytusu. Jagody rozdrabniamy i zalewamy spirytusem, potem odstawiamy na 10 dni. Wcieramy w bolesne miejsca. Nalewka ta nadaje się do picia. Należy pić 10 kropli na cukrze lub w wodzie w niestrawności.
Zastosowanie w kuchni: Jagody jałowca stanowią doskonały dodatek do ciężkich potraw, kiszonek – bigosu i dziczyzny, drobiu i baraniny, zaś pędy jałowca są używane przy wędzeniu. Z owoców tej rośliny wyrabia się piwo i jałowcówkę oraz kadzidło.
Zapiekany kurczak z jałowcem: piersi lub udka kurczaka, 6 jagód jałowca, masło,sól, pieprz, masło, tymianek, listki laurowe, ziele angielskie, 3 cebule, 3/4 szklanki białego wina. Drób zamarynować smarując masłem (można użyć słoniny), solą i przyprawami. Umieścić w naczyniu żaroodpornym z dodatkiem 2 łyżek masła i posypać cebulą pokrojoną w duże kawałki. Zalać winem i piec w piekarniku z przykryciem aż do zarumienienia. Pod koniec pieczenia zdjąć pokrywę i piec z odrobiną wody, którą podlewamy mięso.
Zapiekanka kapuściana: 400g kapusty, plastry boczku wędzonego, cebula, 8 jagód jałowca, kiełbasa, sól, pieprz, ewentualnie gotowane mięsko. Brytfannę wyłożyć boczkiem, udusić na oleju kapustę z jałowcem, przełożyć do naczynia do pieczenia, polać winem z odrobiną wódki, na wierzch położyć pokrojone kawałki mięsa i kiełbasek. Piec około 45 minut.
Zastosowanie w kosmetyce: Jałowiec wchodzi w skład kosmetyków myjących na przykład szamponów leczniczych, mydeł antybakteryjnych oraz maseczek oczyszczających.
Olejek jałowcowy jest dodatkiem do maści rozgrzewających stosowanych w bólach mięśniowych i reumatyzmie. Ponadto działa odkażająco. Można dodać jedną kroplę olejku jałowcowego do dowolnej maseczki oczyszczającej i nakładać punktowo na wypryski. Nadmiar olejku na skórze może wywołać pieczenie.
Aromaterapia: polecam kroplę olejku jałowcowego zmieszać z 2 kroplami olejku cytrynowego w kominku aromatycznym z podgrzewaczem. Taka inhalacja przynosi ulgę w infekcjach górnych dróg oddechowych.
Kąpiel z dodatkiem garści owoców jałowca na wannę wody przynosi relaks, ukojenie i odświeża.
Rozgryzione owoce neutralizują nieprzyjemny zapach z ust. W ty celu należy żuć owoc po każdym posiłku.
W leczeniu zmian ropnych wykorzystywano niegdyś dziegieć powstały w wyniku suchej destylacji drewna jałowca.