Cykoria podróżnik – surowiec zielarski stanowi korzeń. Zbiera się go na jesieni i suszy w temperaturze pokojowej. Należy do grupy surowców gorzkich, gdyż zawiera ciała czynne – gorycze (laktony seskwiterpenowe). W korzeniu występuje inulina, fitosterole, związki fenolowe. Obecne są także flawonoidy i kumaryny (ziele, liście). W swoim działaniu leczniczym przypomina nieco mniszek lekarski, ponieważ wspomaga trawienie i obniża poziom cukru we krwi. Posiada także korzystny wpływ na układ moczowy, gdyż oczyszcza drogi moczowe poprzez zwiększenie wydalania moczu (flawonoidy) oraz ich dezynfekcję (związki fenolowe).
Zastosowanie w lecznictwie: Główne działanie korzenia cykorii podróżnik to zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, pobudzenie produkcji żółci i jej przepływu w drogach żółciowych. W wyniku tego następuje poprawa trawienia oraz wzrost łaknienia. Wspomaga także ogólną przemianę materii, oczyszczanie z toksyn oraz nieznacznie obniża poziom cukru we krwi.(Matławska)
Warto też pamiętać, że zawarta w korzeniu inulina to wielocukier, który stanowi doskonałą pożywkę dla naszej naturalnej flory bakteryjnej (prebiotyk), przez co wspomaga czynności jelit (wynik: brak zaparć, biegunek, ochrona jelit).
Odwar z korzenia cykorii: 1 łyżeczkę rozdrobnionego suszonego korzenia zalać 1 filiżanką wody i gotować 10 minut. Pić na czczo przed posiłkami, aby pobudzić apetyt i wzmocnić trawienie. W połączeniu z innymi ziołami moczopędnymi można stosować pomocniczo w reumatyzmie i dnie moczanowej.
Nie powinny jej używać osoby ze stwierdzoną kamicą żółciową, dzieci, kobiety w ciąży i w okresie karmienia.
W naszej medycynie tradycyjnej wykorzystuje się zarówno ziele jak i korzeń cykorii. Ziele cykorii jest bogate w witaminę C i niektóre witaminy z grupy B oraz garbniki.
Ceniono od zawsze jej właściwości lecznicze i podawano przetwory z cykorii na takie schorzenia jak: nieżyt żołądka, problemy z wątrobą, jako środek wzmacniający i oczyszczający krew. Zarówno herbata z kwiatów jak i korzenia służyła wyciszeniu i łagodzeniu napięcia, wspomagała zasypianie.
Wierzono także, że ziele cykorii powieszone przed drzwiami domu uchroni jego mieszkańców przed chorobami zakaźnymi.
W moich rodzinnych stronach zbierano kwiaty cykorii i robiono z nich herbatkę, którą płukano bolące gardło.
Mieszanka oczyszczająca: zmieszać po 1 łyżeczce korzenia cykorii, ziela skrzypu i ziela pokrzywy. Wykonać napar z użyciem szklanki gorącej wody. Odcedzić i pić w ciągu dnia. Napar działa moczopędnie i oczyszczająco. Przyspiesza także przemianę materii i jest korzystny w chorobach skórnych. Dla poprawy smaku można dodać odrobinę liści mięty.
Ciekawe przykłady tradycyjnego stosowania cykorii poza znanymi w Polsce:
1. Afganistan – wodne ekstrakty z korzenia w leczeniu malarii,
2. Włochy – w leczeniu nadciśnienia – odwar z liści,
3. Turcja – w leczeniu żylaków odbytu (napar z nadziemnych części rośliny) , nowotwory nerek (odwar z korzenia),
4. Bośnia – rak płuc (korzenie, kwiaty).
Naukowo potwierdzono właściwości farmakologiczne składników zawartych w cykorii: odkażające, przeciwrobacze, ochronne na wątrobę, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i wiele innych.
(http://www.hindawi.com/journals/ecam/2013/579319/tab1/)
Zastosowanie w kuchni: Cykoria jednoznacznie kojarzy się z namiastką „kawy”. Wysuszone/palone i zmielone korzenie odmian uprawnych służyły jako zastępstwo kawy w czasach, gdy było o nią trudno. Obecnie do produkcji kawy zbożowej oraz podpiwku. Liście gotowano w wodzie, by uzyskać barwnik.
Kwiaty mogą stanowić element dekoracyjny sałatek, zaś oraz liście ich składnik. Aby nie były zbyt gorzkie, moczy się je w wodzie. Można polać je oliwą z oliwek lub dowolnym dressingiem, a także zapiec na pieczywie z wędliną i serem.
Hanna Szymanderska w swojej książce: „Z łąki na talerz” opisuje wiele jej zastosowań, między innymi jako dodatek do zup, dań z mięsa, marynat z pąków kwiatowych oraz do naleśników.
Płatki kwiatów można dodać do ulubionej herbaty. Na jesieni będzie można zebrać korzenie i zrobić domową kawę cykoriową…o niej niebawem…
Cykoria stanowi nadal powszechny składnik potraw kuchni arabskiej.
Zastosowanie w kosmetyce: Komponentem domowych kosmetyków są przede wszystkim kwiaty cykorii podróżnik. Zawierają one pewną ilość substancji odkażających i przeciwzapalnych. Można wykonać z nich napar i przemywać nim twarz w przypadku zmian trądzikowych, zapalnych i zmian skórnych.
Dobrze jest połączyć użycie zewnętrzne przetworów z cykorii wraz z mieszankami poprawiającymi metabolizm, co szczególnie jest zalecane w przypadku wyprysków i trądziku.
„Błękitny tonik”: zebrać garść kwiatów, rozdrobnić, zalać je szklanką gorącej wody, zaparzyć pod przykryciem. Po ostudzeniu przemywać płynem twarz lub chorobowo zmienione miejsca.
Wakacje w pełni, przy drodze pełno błękitnej cykorii – małego podróżnika. Kiedyś wspomagała leczniczo podróżujących od domu do domu… Dziś trochę o niej zapomnieliśmy…
Doskonały blog
Blog Zielarsko-Medyczny http://zielarniaimbir.blogspot.com/ #zioła #suplement #yerba mate #LUBLIN
Ja polecam herbatkę. Herbatka? jak najbardziej ale tylko zielona lub czerwona. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na jestemwellness.eu
Ważne i ciekawe informacje, myślę, że warto się zainteresować cykorią, szczególnie, że wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego, a z tym problemem boryka się większość osób (na dodatek rozcieńczają kwas żołądkowy pijąc do posiłku) A przecież dobre trawienie jest jednym z ważniejszych eiementów naszego zdrowia. http://schudnacskutecznie.pl/
kolejne ciekawe zioło 🙂 i dużo ciekawych informacji na jego temet 🙂 zapraszam do mojego ziłowego ogrodu
http://oobzarciuch.blogspot.com/p/ogrodek.html
odoba nam się zastosowanie kwiatów jako dekoracji w daniach :):) zapraszamy do nas na przepisy z cykorią
http://ronddel.blogspot.com/search?q=cykoria+przepisy
Garść ciekawych informacji 🙂
http://mojekuchennerewelacje.blogspot.com
Bardzo ciekawe, dziękuję. Przy okazji polecam zajrzeć na stronę z przepisami: http://kopalniasmaku.pl
Interesuje mnie ta kawa, a ja polecam sery ich samodzielny wyrób, także do zup, past, sałatek itp., lub cydr czy wino http://blog.winoiser.com
Rewelacyjna propozycja!
Polecam kilka moich pomysłów:
http://www.przepismamy.pl
Pozdrawiam smacznie.
bardzo lubię kawę z cykorii.
Nie mogę pić normalnej kawy a kawa z cykorii jest smaczną namiastką.
Bardzo ciekawe informacje podajesz.
Jak zawsze zresztą.
Od siebie dorzucam mini przewodnik po składnikach które najlepiej nadają się do odchudzających koktajli
🙂
http://odchudzaniejestproste.pl/40-najlepszych-skladnikow-do-odchudzajacych-smoothies-koktajli-cz-2-przewodnik/
Pozdrawiam i gratuluję bloga
Cykoria to jest to co lubię
http://dobrakuchniamamy.blogspot.com/2014/01/cykoria-z-oliwkami-i-papryka.html
Smakowite!
Z cykorią robię sałatkę
http://dobrakuchniamamy.blogspot.com/2014/02/saatka-z-cykorii.html