Fasola zwyczajna – znaczenie lecznicze posiadają strąki bez nasion (owocnia). Zawierają w składzie aminokwasy (arginina, lizyna, leucyna), alantoinę, związki fenolowe, flawonoidy oraz minerały. Wśród tych ostatnich dominuje: chrom, potas i krzem. Fasola bywa stosowana jako środek moczopędny i zmniejszający poziom cukru we krwi. Wchodzi w skład mieszanek poprawiających metabolizm, na choroby nerek, na trądzik oraz kamicę. Posiada również lektyny, które podnoszą odporność i mikroelementy niezbędne do funkcjonowania organizmu. W kuchni wykorzystuje się pełne strąki, najczęściej gotowane lub marynowane. Nasiona są źródłem białka.
Zastosowanie w lecznictwie: Ze względu na działanie moczopędne surowiec może być użyty w rozmaitych schorzeniach nerek (infekcje, kamica). W tym celu można sporządzić odwar z 1 łyżki suszonej owocni fasoli, zalać 1 szklanką gorącej wody i gotować 10 minut pod przykryciem , odcedzić i pić 3 razy dziennie. Poza nasileniem diurezy oczyszcza krew, toteż można taki odwar włączyć do kuracji przeciwtrądzikowej lub na reumatyzm. Poprzez działanie moczopędne dodatkowo delikatnie obniża ciśnienie.
Zawarte w owocni składniki takie jak: aminokwasy (arginina), chrom, czy związki krzemu łagodnie obniżają poziom cukru. Należy sporządzić odwar – jak wyżej – 1 do 3 łyżek surowca i pić 3 razy dziennie.
Lizyna, która występuje w owocni uznawana jest za składnik antynowotworowy.
Przyznam szczerze, że na studiach trochę obcowałam z fasolą:) W ramach wolnego czasu zgłębiałam wiedzę o ziołach i próbowałam oznaczać zawarte w owocni aminokwasy. Jest ich cała gama. To był piękny czas poznawania roślin od innej strony.
Zastosowanie w kuchni: Największe znaczenie kulinarne mają nasiona. Są one bogate w białko i spożywa się je po ugotowaniu lub po innej obróbce (marynaty).
„Kurczakowa” z fasolą: ½l rosołu z kurczaka, brokuły, por lub cebula, 3 marchewki, sos sojowy, pół szklanki ryżu, 2 garście wyłuskanej fasoli, białe wino, 2 łyżki masła i mąki, mandarynki w puszce, przyprawy: curry, imbir, szafran.
Warzywa ugotować w rosole, osobno ryż. Fasolę namoczyć, zagotować i odcedzić. Wykonać zasmażkę z masła i mąki, dodać ją do rosołu wraz z sosem sojowym i winem. Dodać ryż na sypko, mięsko z kurczaka, fasolę oraz mandarynki, doprawić.
Sałatka z fasoli: 1 szklanka fasoli, rzodkiewki, 1 filet śledziowy, 1 łyżka śmietany lub jogurtu naturalnego, koncentrat pomidorowy, natka pietruszki,sól, pieprz.
Fasolę namoczyć, zagotować, odstawić na 2 godziny, ugotować, odlać wodę i wystudzić. Składniki stałe pokroić w kostkę, wymieszać z fasolą, śmietaną, koncentratem, przyprawami i posypać natką.
Kasza jęczmienna z fasolą: kasza jęczmienna ok. 1 szklanki, ½ szklanki fasoli, 10 dag kiełbasy, 2 cebule, koncentrat/przecier pomidorowy, przyprawy (sól, pieprz)
Ugotować kaszę, fasolę j.w., cebulę pokrojoną w kostkę zasmażyć z kiełbasą w plasterkach i koncentratem na małej ilości oleju. Dodać fasolę i przyprawić. Podawać na kaszy.
Zastosowanie w kosmetyce: Ze względu na obecność substancji białkowych oraz witamin i minerałów owocnia fasoli stanowi ich bogate źródło. Związki te odżywiają skórę, krzemiany zaś wzmacniają wytwory skóry: włosy i paznokcie. W tym celu należy pić odwar sporządzony jak wyżej.
Owocnię fasoli można zastosować również do użytku zewnętrznego.
Aby wykonane kosmetyki nie utraciły cennych właściwości proponuję zalać surowiec letnią wodą i pozostawić na 1 dzień. Odcedzić i przemywać twarz jak tonikiem. Ma właściwości gojące (alantoina).
Maseczka regenerująca z fasoli: ugotować namoczoną i wyłuskaną fasolę (utraci niestety część składników), utrzeć ją na papkę w miseczce i dodać 1 łyżkę oliwy z oliwek. Nałożyć na twarz na 15 minut, po czym zmyć delikatnie wacikiem. Maseczka ma właściwości natłuszczające i odżywcze.
Inne odmiany fasoli są stosowane w Indiach na przykład na wypadanie włosów.
Fa-so-la to gama substancji niezbędnych w diecie i zapewniających odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Nie przepadam za fasolką po bretońsku lub zupą fasolową, ale w innej postaci, w sałatce, po namoczeniu, bez wzdęć, czemu nie… a odwar… sami wiecie…