Na serduszko, ale nie na złamane…konwalia majowa, bo w końcu maj…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konwalia majowa- surowiec zielarski stanowi ziele konwalii. Zawiera substancje czynne należące do grupy glikozydów nasercowych- głównie konwalatoksynę i konwalozyd. Poza nimi w składzie występują saponiny steroidowe, olejek eteryczny (kwiaty) oraz flawonoidy. Konwalia wchodzi w skład preparatów wzmacniających pracę mięśnia sercowego. Posiada także działanie moczopędne, przez co zapobiega obrzękom.

Zastosowanie w lecznictwie: W lecznictwie wykorzystuje się ściśle mianowanego sproszkowanego ziela. Wchodzi ono w skład farmakopealnych kropli nasercowych obok nalewki z miłka wiosennego i nalewki z kozłka lekarskiego oraz wielu innych gotowych leków.

Niegdyś popularne były trunki z dodatkiem konwalii majowej. Znalazłam jeden opis z 1657r., w którym używano kwiatów konwalii oraz lawendy oraz wina do sporządzenia lekarstwa na zmartwienia i apopleksję. W XVI wieku sporządzano także spirytus na bóle reumatyczne i do wcierania w bolące stawy.

Na Ukrainie sporządzano odwary z korzeni konwalii dwubocznej i ślazu na przeziębienie. Na bicie serca, duszności w piersi zalecano odwary z kwiatu konwalii.

Pył z suszonych i zmielonych  kwiatów konwalii zastępował kiedyś tabakę.

Zastosowanie w kuchni: Nie stosuje się.

Należy dodać, że samodzielne spożywanie przyrządzonych przez siebie przetworów o nie ustalonych dawkach może grozić zatruciami, nie stosować u dzieci. Konwalia podlega także ochronie gatunkowej.

Zastosowanie w kosmetyce: Olejek eteryczny wchodzi w skład perfum i wód toaletowych.

Konwalia majowa – kwitnie już w maju – jako lekarstwo wzmocni serduszko, ale na złamane- niestety nie zadziała…

Źródła:

Matławska I., Farmakognozja

Elżbieta Szot- Radziszewska, Analecta 16/1

https://www.researchgate.net/profile/Jozef_Szarek/publication/256297433_Dawna_medycyna_i_weterynaria._rodowisko_a_zwierz/links/00b495223c7cb61f5a000000.pdf#page=217

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Maximum_Residue_Limits_-_Report/2009/11/WC500013008.pdf

http://herbapolonica.pl/magazines-files/2677208-10.pdf

http://botanical.com/botanical/mgmh/l/lilofv23.html

Dodaj komentarz