Jasnota biała – surowiec zielarski stanowi kwiat, a w zasadzie korona kwiatowa wraz z pręcikami, zebrana w suchy dzień. W swoim składzie zawiera związki z grupy flawonoidów (rutozyd), fenolokwasy, irydoidy, garbniki, saponiny oraz związki terpenowe i wiele innych. Ze względu na obecność flawonoidów surowiec wykazuje działanie przeciwzapalne i bywa stosowany zewnętrznie na różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne, na stany zapalne skóry i błon śluzowych, w tym dróg rodnych. Wspomaga także usuwanie zalegającej wydzieliny z oskrzeli. Stanowi składnik mieszanek do płukania jamy ustnej o działaniu odkażającym.
Zastosowanie w lecznictwie: Kwiat jasnoty białej łagodzi stany zapalne:
– jamy ustnej i gardła,
– skóry,
– pochwy,
– przewodu pokarmowego
– układu moczowego
– układu oddechowego
– żył
– pomocniczo używa się go w reumatyzmie
– na obrzęki i siniaki.
Napar: 1 łyżeczkę kwiatów jasnoty białej zalać 1 filiżanką gorącej wody, zaparzyć pod przykryciem, odcedzić. Pić przy zalegającej wydzielinie w celu ułatwienia odkrztuszenia oraz na stany zapalne przewodu pokarmowego. Wspomagająco na kaszel u palaczy.
Napar można stosować do użytku zewnętrznego jako okład lub do przemywania skóry z problemami: wypryskami, trądzikiem oraz na obrzęki, stany zapalne czy siniaki. Napar z 1 łyżki surowca może służyć do nasiadówek lub podmywań w przypadku stanów zapalnych pochwy czy pomocniczo w hemoroidach (uszczelnia drobne naczynka krwionośne).
Wyciąg z surowca wykazuje działanie kurczące na macicę i stanowi on środek wspomagający leczenie zaburzeń miesiączkowych. Odwar z kwiatów jasnoty zmniejsza krwawienia przy obfitych miesiączkach (proporcje: 2 łyżki surowca, na 0,5l wody, pić kilka razy dziennie). Hamuje także mikrokrwawienia z dróg rodnych.
W lecznictwie ludowym Ukrainy napary z kwiatów jasnoty białej, nazywanej głuchą pokrzywą, podawano na febrę. W Bułgarii natomiast surowiec w formie herbatki jest do dziś stosowany jako środek moczopędny, ściągający, wzmacniający, hamujący krwawienia oraz wzmagający skurcze macicy. W Turcji lokalna jego nazwa to ballibaba i jest używany w leczeniu reumatyzmu i dny moczanowej.
W Iranie jasnota biała wykorzystywana jest jako środek przeciwbólowy i obniżający poziom cukru.
Zastosowanie w kuchni: Jasnota biała jest rośliną jadalną. Można spożywać zarówno kwiaty, jak i liście.
W odróżnieniu od pokrzywy liście są mniej smaczne, gorzkie i z dziwnym posmakiem. Kwiaty są słodsze- pewnie znajdzie się ktoś, kto w dzieciństwie zrywał kwiaty i wypijał z nich nektar;)
Liście można dodać do: sałatek, surówek, sosów i zupy.
Zastosowanie w kosmetyce: Jasnota biała jest wykorzystywana do kąpieli relaksujących (jeśli ktoś śledzi wpisy to pamięta niedawny wraz z proporcjami). Warto też wspomnieć jej korzystny wpływ na problemy skórne takie jak: wypryski, trądzik, zmiany zapalne. Napar z kwiatów można potraktować jak tonik i przemywać nim twarz 2 razy dziennie.
W medycynie tradycyjnej naparu z kwiatów jasnoty używano jako płukanki do włosów, w celu poprawy kondycji i ich wyglądu.
Do dziś ekstrakt z kwiatów jasnoty jest składnikiem szamponów do włosów.
Jasnota biała to roślina przydrożna. Przypomina w wyglądzie pokrzywę, ale nie parzy. Przykuła moją uwagę ze względu na duży potencjał zastosowań.
Źródła:
1. Matławska I. Farmakognozja, 2005
2. Journal of Ethnopharmacology 82 (2002) 51/53
3. J Lutomski – Postępy Fitoterapii, 2002
4. E Szot-Radziszewska – Analecta: studia i materiały z dziejów…, 2007
5. ML Leporatti, S Ivancheva – Journal of ethnopharmacology, 2003 – Elsevier
6. PLANTS USED AS ANALGESIC IN THE FOLK MEDICINE OF TURKEY KHC BAfiER – Proceedings of the IVth International Congress of Ethnobotany (ICEB 2005) 21-26 August 2005 Istanbul
7. Journal of Medicinal Plants Research Vol. 7(7), pp. 284-289, 17 February, 2013
faktycznie pisałaś o kąpieli w tych ziołach ziołem.
I jak widzę spełniłaś obietnicę.
Pojawił się ciąg dalszy.
Czy z uwagi na działanie zmniejszające krwawienia jasnota biała nadawałaby się do ochrony naczynek na nogach (tzw pajączki) lub nawet ich zmniejszenia ?
Taki tonik nie tylko do twarzy ?
Mam jeszcze jedno pytanie (trochę nietypowe bo nie na temat ale zawsze wylatuje mi to z głowy)
Czy wiesz może jakim sposobem (płukanie gardła) zmniejszyć tzw kratery na migdałach. Wiem, że jest jakiś sposób ale kompletnie nie mogę sobie przypomnieć – mówił mi to kiedyś lekarz ale nie mam jak się go zapytać bo straciłam z nim kontakt – mam wrażenie że mówił cos o płukaniu rozcieńczoną w wodzie jodyną lub gencjaną .
Czy znasz jakiś sposób?
Pozdrawiam, dzięki za informacje
i zapraszam na … dietetyczne przekąski dla dzieci
Łatwe do zrobienia, dzieci mogą je zabierać ze sobą do szkoły
http://odchudzaniejestproste.pl/dietetyczne-przekaski-cz-1-przekaski-dla-dzieci-idealne-przekaski-urodzinowe-do-szkoly-i-na-imprezy/
Ad 1. W medycynie tradycyjnej jasnota jest używana w formie nasiadówek na żylaki odbytu, czyli hemoroidy oraz w formie okładów można zastosować z niej napar na żylaki kończyn dolnych:). Czemu nie?:)
Ad. 2. Naturalne sposoby polecane przy ww schorzeniach to płukanki mocnym naparem z szałwii lub rumianku, rozcieńczoną odpowiednio wodą utlenioną lub wymienionymi środkami w odpowiednich proporcjach. Ewentualnie zastosować pastylki do ssania o szerszym spektrum działania odkażającego, dostępnych w aptece.(nie wymieniając nazw handlowych).
Pozdr. i dziękuję za uważne śledzenie bloga oraz komentarze.
dzięki za odpowiedź, poszukam w aptece 🙂