Olejek patchouli – to olejek eteryczny pozyskiwany z liści paczulki wonnej. Posiada słodki, egzotyczny i ziołowy zapach. Otrzymywany jest metodą destylacji z parą wodną. Główne związki, które zawiera, to: paczulol, bulnezen, benzoesan metylu, paczulen, seychelen i kariofilen.
Olejek posiada działanie:
– przeciwzapalne
– antybakteryjne
– przeciwgrzybiczne
– antywirusowe
– przeciwtrądzikowe
– przeciwgorączkowe (medycyna Wschodu)
– odświeżające
– regenerujące
– moczopędne
– przeciwdepresyjne
– przeciwstresowe
– na blizny i rozstępy
– stymulujące (afrodyzjak) – podobno wyostrza wyobraźnię i zmysły:)
Zastosowanie w lecznictwie: Olejek stosuje się głównie zewnętrznie w różnych chorobach skóry – pomocniczo w trądziku, zmianach łuszczycowych, niektórych alergiach, zmianach zapalnych skóry, łojotoku czy łupieżu.
Kompres z dodatkiem olejku: 5-7 kropli leczniczego olejku na szklankę letniej wody. W wodzie z olejkiem zanurzyć kompres gazowy. Przykładać na miejsca się w przypadku bolące miejsca w tym na bóle reumatyczne, bóle mięśni i stawów oraz stany zapalne.
Zastosowanie w kuchni: Olejek skutecznie odstrasza różne owady. Można nim skropić zawieszki w kuchni, dodać do środków do czyszczenia powierzchni lub innych preparatów typu repelenty. Pająki nie znoszą jego zapachu. Posiada on dużą trwałość. Niektóre kadzidełka także zawierają olejek eteryczny. Ma on duże zastosowanie w aromaterapii.
Zastosowanie w kosmetyce: Olejek stanowi podstawowy składnik perfum i wód toaletowych oraz utrwalacz.
Oliwka ujędrniająca (cellulit, rozstępy, blizny): zmieszać 5 łyżek stołowych oliwy z oliwek z 15 kroplami olejku eterycznego. Stosować po kąpieli do masażu.
Olejek patchouli utożsamiany był z zapachem ziemi. Poprawia nastrój, ujędrnia podczas masażu, a w powietrzu unosi zagadkowy aromat, szczególnie jeśli połączy się go z ylang-ylang, czy bergamotem…
https://www.researchgate.net/profile/Jacek_Michalski3/publication/275349885_A_Review_of_Essential_Oils_obtained_from_Plants_Lamiaceae_Family_and_their_Properties/links/55e0cd6f08ae2fac471ccdd6.pdf
Paul A, Thapa G, Basu A, Mazumdar P, Kalita MC, Sahoo L. Rapid plant regeneration, analysis of genetic fidelity and essential aromatic oil content of micropropagated plants of Patchouli, Pogostemon cablin (Blanco) Benth. – An industrially important aromatic plant. Ind Crop Prod 2010, 32: 366-374
no proszę ten olejek będzie jak znalazł latem.
Podobno grozi nam epidemia wirusa zika
a latem mają przybyć hordy tygrysich komarów do Polski
http://zdrowie.hotto.pl/wirus-zika-to-juz-epidemia-objawy-i-leczenie-jak-uniknac-zarazenia/
Pozdrawiam