Pietruszka zwyczajna – surowiec zielarski stanowi korzeń, owoc i ziele pietruszki. Wyróżnia się jej odmianę: naciową i korzeniową. Zaliczana jest do surowców zawierających olejek eteryczny (z apiolem), którego najwięcej jest w owocu, potem w korzeniu i najmniej w zielu. Posiada także liczne związki mineralne (korzeń, nasiona, ziele), witaminę C (ziele), β-karoten (ziele), flawonoidy, kumaryny (korzeń), fitosterole (owoc). Jako przyprawa pobudza czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, łagodzi wzdęcia, działa wiatropędnie i moczopędnie. Wzmacnia organizm i uzupełnia niedobory żelaza (w diecie przy anemii).
Zastosowanie w lecznictwie: Wyciąg z korzenia pietruszki wchodzi w skład preparatów dezynfekujących na drogi moczowe i moczopędnych. Wg zaleceń KE na dobę winno się spożywać około 1 łyżeczki sproszkowanego ziela lub korzeni.
Domowe sposoby radzenia sobie z dolegliwościami za pomocą pietruszki:
Wywar na kamienie moczowe: (źródło: „Zielska, zioła i ziółka” Leśnicka Marta): 1 łyżka korzenia pietruszki, 1 łyżka ziela lukrecji, zalać je 2 szklankami gorącej wody, następnie odstawić na 20 minut, pić na ciepło 2 razy dziennie przez 2 tygodnie.
Wywar działa moczopędnie, oczyszczająco na przewody moczowe oraz odwadniająco (łagodzi obrzęki i lekko obniża ciśnienie).
Na bóle reumatyczne: (j.w.) 2 łyżki zmielonych nasion zalać 100ml gorącej oliwy. Pozostawić na 20 minut. Wykonać kompres na bolące miejsce.
Szybki sposób na ukąszenia: rozgnieść świeże liście pietruszki i przyłożyć na bolące miejsce.
Na nieświeży oddech: żuć świeże liście pietruszki, szczególnie po spożyciu czosnku lub cebuli.
Zawarty w olejku eterycznym apiol może wywołać skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz macicy, toteż nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Może wspomagać wystąpienie krwawienia miesięcznego oraz je nasilać. U niektórych także powoduje fotouczulenia (furanokumaryny).
Zastosowanie w kuchni: Pietruszka to niezastąpiony składnik używany w kuchni. Najczęściej służy jako dodatek do zup, soków warzywno-owocowych, sosów, sałatek, do ozdabiania potraw.
Dodaję ją w dużych ilościach do potraw, szczególnie w trosce o męża (profilaktyka chorób układu moczowego i prostaty:).
Potrawy z dodatkiem pietruszki:
Sałatka z buraków: 200g buraków, 1 łyżka octu, 2 jajka, oliwa, musztarda, natka pietruszki, sól, pieprz.
Buraki w skórkach umyć, upiec w piekarniku do miękkości, obrać i pokroić w plastry. Ugotować jaja, zetrzeć na tarce. Dodać do nich musztardę, 1-2 łyżki oliwy, ocet i wymieszać. Na sałacie ułożyć plasterki buraków, polać masą jajeczną, posypać natką pietruszki, doprawić.
Zupa groszkowa na szybko: 2 szklanki mrożonego groszku, 1 cebula, szklanka bulionu warzywnego, masło, natka pietruszki, mąka, przyprawy.
Usmażyć na maśle pokrojoną na drobno cebulę, dodać natkę pietruszki. Przełożyć zawartość patelni do garnka, dodać bulion, gotować. Dodać groszek, przyprawy, wodę, a następnie zasmażkę z masła i mąki. Można też dodać żółtko przed podaniem.
Nadziewane pomidory: 8 pomidorów, puszka tuńczyka, natka pietruszki, 100g pieczarek, przyprawy,
Wydrążyć środki w umytych pomidorach. Wykonać masę z tuńczyka, drobno posiekanych pieczarek, natki pietruszki, soku z cytryny, doprawić. Napełnić masą pomidory, przybrać natką. Można też na wierzchu położyć plaster sera żółtego i zapiec w piekarniku.
Napój warzywny: 50dag marchwi, 25dag pietruszki, 35dag selera, 2 szklanki kwasu buraczanego, zielona pietruszka, sól, cukier.
Wycisnąć sok kolejno z: marchwi, selera, dodać pietruszkę i zmiksować. Wlać kwas buraczany, doprawić do smaku. Na wierzchu posypać świeżo posiekaną pietruszką.
Juszka ziemniaczana: 8-10 ziemniaków, 1l bulionu, 3 pomidory, kabaczek, cebula, marchewka, oliwa, 3 łyżki stołowe śmietany, natka pietruszki, przyprawy.
Do gotującego się bulionu wkroić ziemniaki, następnie kawałki kabaczka, pomidory pokrojone w kostkę, gotować. Na oliwie usmażyć pokrojoną w kostkę cebulę oraz marchewkę, dodać do bulionu. Gotować do miękkości, doprawić do smaku. Podawać ze śmietaną/jogurtem oraz posiekaną pietruszką.
Zastosowanie w kosmetyce: Pietruszka to niezwykłe bogactwo soli mineralnych oraz witamin. To także źródło żelaza i witaminy C, czy połączenia obu związków zapewniającego lepsze przyswajanie żelaza. Codzienna dieta bogata w pietruszkę zatem wzmacnia i podnosi odporność. Poprzez efekt moczopędny działa także oczyszczająco i odtruwająco.
Odwar na piegi: 1 korzeń pietruszki pociąć na kawałki, zalać szklanką wody i gotować
15-20 minut. Dodać sok z połówki cytryny. Przemywać twarz 2-3 razy dziennie.
Okłady na drobne zranienia: rozetrzeć garstkę listków pietruszki na miazgę, przyłożyć na ranę. Okład trzymać 5 minut. Przynosi ulgę w bólu.
Pietruszka- podstawowe warzywo w kuchni obok marchewki w zupie… Dla mnie niebanalne i bardzo męskie…
najlepsze jest to co polskie
ciekawy koktajl.
Prosty w zrobieniu w domu 🙂
Ja odkryłam jakiś czas temu coś innego – koncentrat z ekstraktów ziół i owoców na którym schudłam ponad 11 kg w 3 mce (bez jojo)
Dodatkowo dzięki tej miksturze Detox-Spalanie-Odchudzanie zmniejszył mi się apetyt na słodkie. 🙂
http://beatwell.pl/?jak-schudnac-4-kg-w-tydzien,39
Odtąd jest to mój sposób na odchudzanie
A co mnie przekonało ? – to ze nie zawiera środków przeczyszczających tylko w naturalny sposób pobudza trawienie, likwiduje zaparcia i zmniejsza ilość zatrzymującej się wody w organizmie.
Próbowałam mnóstwa sposobów na odchudzanie i niestety z marnym skutkiem za każdym razem wracały kg – tym razem było inaczej, bez jojo 🙂
Naprawdę polecam bo skuteczne.
Bardzo fajnie piszesz o pietruszce, ja w swojej kuchni bardzo często używam natki pietruszki i korzenia pietruszki
http://bulkazchlebem.pl/tag/natka-pietruszki
Bardzo fajny artykuł, dowiedziałam się nowych rzeczy 🙂 tym którzy poszukują przepisów z pietruszką polecam domowe pesto http://triada-aspirynowa.blog.pl/2013/06/10/uesto-z-produktami-bez-salicylanow/ pesto było wielokrotnie serwowane u nas zwłaszcza wtedy gdy odwiedzali nas goście niejedzacy mięsa lub z dziećmi ( to jedna z niewielu potraw, które dzieci zawsze chętnie zjadają )
Ciekawe informacje, których nie znalem na temat pietruszki. Zapraszam też na pyszne domowe obiady
http://www.przepis-kulinarny.pl/szybkie-i-tanie-przepisy-na-obiad-info20.html
Ja chciałam zwrócić uwagę na ciekawą substancję zawartą w modrzewiu dahurskim, Jest to taksyfolina, która jeszcze lepiej oczyszcza z toksyn organizm. Jest odpowiedzialna za usuwanie wolnych rodników z organizmu, które powodują szereg dolegliwości w tym problemów z wątrobą, nerkami, krążeniem czy nadciśnieniem.
Dziękuję za bardzo cenne wskazówki dotyczące pietruszki
Pietruszki w sprzedaży na rynku jest już mało, dominuje pasternak 🙁
dziękuję za tyle cennych wskazówek!
Oto mój koktajl..polecam go http://zkuchnidokuchni.blogspot.com/2015/05/koktajl-wzmacniajacy-i-budujacy.html?showComment=1434533947721#c3736553406104795182
Pozdrawiam KASIA
Napój z natki pietruszki polecam – http://www.stachurska.eu/?p=17693 .
Ja bardzo lubię koktajle z natką pietruszki, zapraszam na jeden z nich – to witaminową bombą śniadaniowa
http://mojekuchennerewelacje.blogspot.com/2015/05/sniadaniowa-bomba-witaminowa.html
bardzo dużo interesujących informacji.
Pietruszka (bardziej natka) może być znakomitym dodatkiem do koktajli i smoothies.
Ja ze swojej strony polecam ciekawy odchudzający koktajl Super Modelek
http://odchudzaniejestproste.pl/zielony-koktajl-super-modelek-odchudza-i-oczyszcza/
m.in. tych najbardziej popularnych z victoria secrets.
pozdrawiam 🙂
super blog, często sadzę do doniczki pietruszkę karbowaną, super na ozdoby do sałatek 🙂
zapraszam na mój kącik o ziołach
http://oobzarciuch.blogspot.com/search/label/zio%C5%82a?max-results=6
pozdrawiam!
bardzo lubimy pietruszkę 🙂
polecamy nasze przepisy z pietruszką w roli głównej
http://ronddel.blogspot.com/search?q=pietruszka+przepisy
Warto wiedzieć to wszystko, a ja zapraszam na moje przepisy na domowe sery, cydr i wino, http://blog.winoiser.com
Ciekawe!
Oto zioła w mojej kuchni
http://dobrakuchniamamy.blogspot.com/p/zioa.html
uwielbiam pietruszkę!
http://www.przepismamy.pl/
Polecam koktajl z pietruszki
http://dobrakuchniamamy.blogspot.com/2014/12/koktajl-z-zielonej-pietruszki.html