Wierzbownica drobnokwiatowa – surowiec używany w lecznictwie to ziele wierzbownicy. Jest ono bogate w fitosterole, kwasy: linolenowy, arachidowy, olejowy i inne, związki flawonoidowe (np. kwercetynę), triterpeny oraz polifenole – garbniki i kwasy fenolowe o działaniu odkażającym. Ze względu na ciała czynne, a głównie β-sitosterol oraz elagotaniny, poleca się jej stosowanie w łagodnym przeroście prostaty. Flawonoidy działają zaś przeciwzapalnie i moczopędnie. Ich efekt sprzyja dodatkowo poprawie mikcji – czyli oddawaniu moczu, które bywa utrudnione w przypadku chorób prostaty. Wspomaga także leczenie chorób układu moczowego, oczyszczenie organizmu z toksyn, uzupełnia kurację przeciwtrądzikową oraz inne choroby wymagające detoksykacji.
Zastosowanie w lecznictwie: Napar: 1 łyżeczkę ziela zalać 1 szklanką gorącej wody, zaparzyć pod przykryciem 10-15 minut, odcedzić. Pić 1-2 razy dziennie przed posiłkiem.
Napar wspomaga właściwe funkcjonowanie układu moczowego oraz prostaty. Pomaga w regulacji częstotliwości oddawania moczu u mężczyzn.
Napar pity regularnie powoduje oczyszczenie organizmu z toksyn, wspomaga leczenie trądziku, infekcji układu moczowego, upławów, zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz nasilonego łojotoku także u kobiet:).
Wyciąg wodny z ziała wierzbownicy działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, ściągająco, immunostymulująco i przeciwgrzybiczo. Wykazano także jego aktywność przeciwnowotworową. Wspomina się także o jego pozytywnym wpływie na wyczerpanie nerwowe.
Nie należy stosować jej w ciąży i okresie karmienia.
Zastosowanie w kosmetyce: Płyn do przemywania cery tłustej i trądzikowej: zmieszać po 1 łyżce: suszonego ziela wierzbownicy i koszyczków rumianku. Zaparzyć pod przykryciem około 15 minut. Następnie odcedzić. Przemywać twarz rano i wieczorem. Płyn działa przeciwzapalnie i wspomaga pozbycie się zaskórniaków.
Wyciągi z wierzbownicy bywają stosowane w następujących schorzeniach dermatologicznych:
– trądzik
– łojotok
– pokrzywka
– łupież
– wypryski
– alergie
– łojotokowe zapalenie skóry
– zapalenie mieszków włosowych
– łysienie androgenowe i inne.
Wierzbownica – ziółko z przeznaczeniem dla panów… ale i skuteczne dla pań…
Źródło:
https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.agro-article-df94a812-0e2b-4a1b-8987-170b404e7a78
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2013_163-166.pdf
http://www.czytelniamedyczna.pl/4547,ocena-aktywnosci-przeciwgrzybiczej-wyciagu-wodnego-z-wierzbownicy-drobnokwiatowe.html
Bardzo dziękuję 🙂
Dzień dobry, czy mogę wymieszać i wspólnie zaparzyć wierzbownicę i pokrzywę?
Myślę, że tak. W raporcie dotyczącym interakcji wierzbownicy z innymi ziołami/lekami brak informacji o tym, że nie zaleca się łączyć obu ziół.(http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_Community_herbal_monograph/2015/04/WC500185271.pdf).
Kapitalna strona
Dziękuję;)
Piję napar wierzbownicy od prawie 10 lat – jest skuteczna bo PSA spadł do normalnej wartości, a był trochę za duży. Kupuję w aptekach , ale najczęściej w sklepach zielarskich – im większe opakowanie tym taniej. Warto pić !
Bardzo dziękuję za komentarz do wpisu. pozdrawiam.
Mam pytanie, czy można wierzbownicę spożywać, a nie parzyć? Pytam bo czasami wygodniej i szybciej 🙂
Witam, proces zaparzania pozwala na ekstrakcję ciał czynnych, czyli substancji działających z surowca. W odniesieniu do formy spożycia doustnego poza suplementami z ekstraktem suchym, dr Różański opisuje:” Miód wierzbówkowy z propolisem i rumem – Mel Epilobii cum propolis et rum: na każdą łyżeczkę sproszkowanego suchego ziela lub mielonego świeżego ziela dać 1 łyżkę miodu i pół łyżeczki propolisu oraz 1 łyżeczkę rumu; wymieszać. Zażywać 1 raz dziennie po 1 łyżce.”.
Zachęcam do odwiedzenia strony, skąd zaczerpnęłam ww informację:
http://luskiewnik.strefa.pl/farmakologia/epilobium.html
pozdrawiam, A.
Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotykam się z tym ziołem. Można je kupić w aptece czy w sklepach zielarskich? Co prawda ja leczę się obecnie przy pomocy koktajli warzywnych z talieos i pomaga, bo już np. wyleczyłam nadkwasotę, ale chetnię spróbuję, bo pomimo dojrzałego wieku … wciąż zmagam się z trądzikiem.
Najczęściej w sklepie zielarskim, w aptece rzadziej- raczej na zamówienie- odpowiem jako praktyk.
Herbatka? jak najbardziej ale tylko zielona lub czerwona. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura24.pl)
Problem tylko z dystrybucją tego zioła. Większość handlowego towaru jest opanowana przez mole spożywcze. Więc, żeby wywar nie posiadał odznak rosołu należy go zaraz po zakupie porządnie schłodzić a przed zaparzeniem sprawdzić czy nie ma w nim intruzów w postaci tłuściutkich larw. Niestety służby sanitarne naszego kraju istnieją tylko wirtualnie. Więc radźcie sobie sami.
dzięki….. właśnie piję wierzbownicę i słabo mi się zrobiło
Bardzo cenne informacje. Przy tylu korzystnych właściwościach nie pozostaje nic innego jak sięgnąć czym prędzej po zdrowotne zioła wierzbownicy drobnokwiatowej. 🙂 Pozdrawiam.
Bardzo zabawne. Jak można pić coś na czczo dwa razy dziennie?
Można np. podczas 3-dniowej głodówki 🙂
Tak na poważnie, to w tekście jest napisane dwa razy dziennie przed posiłkiem, a to nie oznacza na czczo 🙂
TA I O WIELE WIĘCEJ JEST W IWANIE CZAJ -TYLKO CI iiiiiiiiiiiiiiiii
– BO ZABRONIĄ
bardzo dużo interesujących informacji.
Jak zawsze zresztą 🙂
Ale takiego ziółka nie znałam.
Szkoda, że nie wrzuciłaś fotki całej wierbownicy.
Czy można ją zbierać czy tylko do kupienia w aptece?
Nie wiem jak ale nabawiłam się zapalenia mieszków włosowych i nie jest to sympatyczne.
Ja ze swojej strony polecam ciekawy odchudzający koktajl Super Modelek
http://odchudzaniejestproste.pl/zielony-koktajl-super-modelek-odchudza-i-oczyszcza/
m.in. tych najbardziej popularnych z victoria secrets.
Może się komuś przyda – łatwy do zrobienia w domu
pozdrawiam 🙂
bardzo ciekawe zioło, jeszcze o nim nie słyszałam 🙂 zapraszam tez do mnie na ziołowe inspiracje
http://oobzarciuch.blogspot.com/search/label/zio%C5%82a?max-results=6
jakie to zioło ma znakomite właściwości 🙂 zapraszam do nas po informacje na temat innych ziół
http://ronddel.blogspot.com/search?q=zio%C5%82a
Zupełnie nie znane mi ziółko – czas mu się bliżej przyjrzeć 🙂
http://mojekuchennerewelacje.blogspot.com/
zobacz mój prosty sposób na aromatyzowaną oliwę z dowolnym ziołem
http://dobrakuchniamamy.blogspot.com/2013/10/oliwa-aromatyzowana.html
bardzo cenne informacje, ja zapraszam do siebie na informacje jak łatwo można wykonac w domu sery, cydr, chleb i masło bardzo dobre http://blog.winoiser.com
bardzo ciekawy artykuł! uwielbiam zioła! stosuję je na co dzień!
http://www.przepismamy.pl/