Jedzmy kwiaty, czyli o nasturcjach….

nasturcja

Nasturcja większa – surowiec wykorzystywany w lecznictwie tradycyjnym to liście, kwiaty oraz ziele i nasiona. Pod względem chemicznym roślina zawiera: flawonoidy, antocyjany, olejek eteryczny, garbniki, seskwiterpeny, witaminę A i C oraz PP. Jest też bogata w związki mineralne, związki siarkowe oraz luteinę i zeaksantynę.  Posiada działanie odkażające – przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz przeciwskurczowe. Wspomaga leczenie chorób układu oddechowego oraz układu moczowego. Zewnętrznie stosuje się w chorobach dermatologicznych, którym towarzyszą stany zapalne oraz trudno gojące rany.

Zastosowanie w lecznictwie: Surowiec może być stosowany zewnętrznie w celu ułatwienia regeneracji naskórka, jako środek odkażający oraz osuszający na rany (garbniki).

Tradycyjna medycyna peruwiańska polecała następujące formy lecznicze:

– okłady ze świeżych liści na zakażenia bakteryjne

– kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela jako łagodzące objawy bólowe oraz wysuszające wypryski

– wyciągi na winie jako środek wysuszający na ropienie

– pocieranie jęczmienia na oku kwiatami w celu jego eliminacji

– nacieranie kwiatami miejsc stłuczonych i sinych w celu usunięcia siniaków

– sok z ziela w celu uzupełnienia niedoborów witaminy C i poprawy odporności.

Dziś wiadomo, że nasturcja zawiera znaczną ilość luteiny i związków o właściwościach antyoksydacyjnych, które sprzyjają poprawie ostrości widzenia.

Odwar lub napar z kwiatów może służyć jako płukanka do gardła przy anginie, infekcjach układu oddechowego oraz zapaleniach jamy ustnej, dziąseł oraz do przemywania skóry.

Nasturcji przypisuje się także działanie przeciwnowotworowe.

Zastosowanie w kuchni: Liście nasturcji służą jako przyprawa do potraw (są pikantne). Kwiaty stanowią element ozdobny sałatek i deserów. Owoce stanowią substytut kaparów.

Zastosowanie w kosmetyce: Nasturcja wchodzi w skład wielu kosmetyków: szamponów, kremów, balsamów, żeli pod prysznic.

Zawiera naturalne antyoksydanty, dzięki którym opóźnia efekty starzenia. Zawarte w niej związki siarkowe zmniejszają łojotok i pomagają wzmacniać  cebulki włosowe.

Nasturcja – pięknie wygląda na talerzu i na balkonie, ale dla Peruwiańczyków to przede wszystkim lekarstwo…

Źródła:

http://www.czytelniamedyczna.pl/4194,roslina-przyszlosci-nasturcja-wieksza-tropaeolum-majus-l.html

Ziołolecznictwo amazońskie i andyjskie, K. Żurowska

Chevallier A. The encyclopedia of medicinal plants. Dorling Kindersley, London 1996.

Niizu PY, Rodiguez-Amaya DB. Flowers and leaves of Tropaeolum majus L. as rich source of lutein. J Food Sci 2005; 70:S605-9

Na serduszko, ale nie na złamane…konwalia majowa, bo w końcu maj…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konwalia majowa- surowiec zielarski stanowi ziele konwalii. Zawiera substancje czynne należące do grupy glikozydów nasercowych- głównie konwalatoksynę i konwalozyd. Poza nimi w składzie występują saponiny steroidowe, olejek eteryczny (kwiaty) oraz flawonoidy. Konwalia wchodzi w skład preparatów wzmacniających pracę mięśnia sercowego. Posiada także działanie moczopędne, przez co zapobiega obrzękom.

Zastosowanie w lecznictwie: W lecznictwie wykorzystuje się ściśle mianowanego sproszkowanego ziela. Wchodzi ono w skład farmakopealnych kropli nasercowych obok nalewki z miłka wiosennego i nalewki z kozłka lekarskiego oraz wielu innych gotowych leków.

Niegdyś popularne były trunki z dodatkiem konwalii majowej. Znalazłam jeden opis z 1657r., w którym używano kwiatów konwalii oraz lawendy oraz wina do sporządzenia lekarstwa na zmartwienia i apopleksję. W XVI wieku sporządzano także spirytus na bóle reumatyczne i do wcierania w bolące stawy.

Na Ukrainie sporządzano odwary z korzeni konwalii dwubocznej i ślazu na przeziębienie. Na bicie serca, duszności w piersi zalecano odwary z kwiatu konwalii.

Pył z suszonych i zmielonych  kwiatów konwalii zastępował kiedyś tabakę.

Zastosowanie w kuchni: Nie stosuje się.

Należy dodać, że samodzielne spożywanie przyrządzonych przez siebie przetworów o nie ustalonych dawkach może grozić zatruciami, nie stosować u dzieci. Konwalia podlega także ochronie gatunkowej.

Zastosowanie w kosmetyce: Olejek eteryczny wchodzi w skład perfum i wód toaletowych.

Konwalia majowa – kwitnie już w maju – jako lekarstwo wzmocni serduszko, ale na złamane- niestety nie zadziała…

Źródła:

Matławska I., Farmakognozja

Elżbieta Szot- Radziszewska, Analecta 16/1

https://www.researchgate.net/profile/Jozef_Szarek/publication/256297433_Dawna_medycyna_i_weterynaria._rodowisko_a_zwierz/links/00b495223c7cb61f5a000000.pdf#page=217

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Maximum_Residue_Limits_-_Report/2009/11/WC500013008.pdf

http://herbapolonica.pl/magazines-files/2677208-10.pdf

http://botanical.com/botanical/mgmh/l/lilofv23.html

Odrobina Portugalii i ziół na talerzu, czyli szpinakowy pudding…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szpinakowy pudding:

Składniki: 

szpinak mrożony (1 paczka) lub świeży,

białe wino (kieliszek)

jajko

odrobina masła

przyprawy: świeżo zmielony pieprz, sól, starta gałka muszkatołowa.

Wykonanie:

Ugotować całe liście szpinaku lub rozmrozić szpinak rozdrobniony (pierwsza wersja bardziej pracochłonna, o czym się dziś przekonałam:)). Przetrzeć go przez sitko i dodać przyprawy do smaku oraz wino. Foremki na muffinki wysmarować masłem, dodać masę szpinakową i posmarować żółtkiem na wierzchu. Piec w piekarniku w temperaturze 150 stopni przez około 20 minut. Pudding powinien zapiec się na wierzchu.

Z czym go podawać?

Z obiadem:), z mięsem pieczonym lub jako przekąskę.

U mnie dziś króluje kasza jaglana posypana świeżą bazylią, pieczona pierś z kurczaka w ziołach z nutką pomidorowego pesto, pudding szpinakowy i do smaku ocet balsamiczny z dodatkiem truskawek…prosto i szybko oraz wykwintnie…

Orzechy makadamia… z nutą kremową w smaku…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Makadamia – orzechy, które zawierają w swoim składzie znaczną ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnik, białko, witaminy A i E. Są także źródłem błonnika i witamin z grupy B (głównie B6), związków magnezu, potasu czy wapnia. Uważane za dość kaloryczne, ale i zdrowe, gdyż dostarczają organizmowi kwasów tłuszczowych pełniących funkcję ochronną przed chorobami układu krążenia. Olej z makadamia znalazł zastosowanie w kosmetyce do wyrobu olejów, kremów i balsamów natłuszczających, regenerujących i promienioochronnych.

Zastosowanie w lecznictwie: Spożywanie orzechów chroni organizm przed chorobami takimi jak: miażdżyca, choroba wieńcowa czy zawał mięśnia sercowego.

Są przy tym dość ciekawe w smaku. Wyczuwalna jest nuta kremowa, która pozostaje po spożyciu…:).

W działaniu farmakologicznym redukują poziom cholesterolu i trójglicerydów. Korzystnie wpływają na nasz układ kostny oraz wspomagają ochronę przed osteoporozą. Dość szybko wysycają głód.

Zjedzenie kilku orzechów powoduje, że szybko nie sięgniemy po kolejny posiłek…

Zastosowanie w kuchni: Orzechy można spożywać samodzielnie lub dodawać do ciast. W niektórych krajach masło makadamia wchodzi w skład słodkości, czekolad czy do smarowania kanapek. Do kupienia zwykle są orzechy łuskane.

Należy pamiętać, by nie podawać psom, gdyż  są dla nich toksyczne.

Olej makadamia można dodawać do dań zimnych lub na ciepło, do sałatek i do pieczywa zamiast oliwy z oliwek (ma inny smak).

Zastosowanie w kosmetyce: Ze względu na bogaty skład chemiczny obfitujący w kwasy tłuszczowe i witaminy poprawiające kondycję skóry olej makadamia uchodzi za jeden z popularniejszych surowców do kosmetyków pielęgnacyjnych dla skóry suchej, potrzebującej odżywienia, regeneracji, uelastycznienia, wygładzenia oraz skóry podrażnionej. Można znaleźć go w balsamach, kremach, masłach, maskach i wielu innych formach kosmetyków. Dzięki obecności antyoksydantów opóźnia efekty starzenia skóry. Nacieranie olejem makadamia paznokci wzmacnia ich strukturę.

Olej makadamia możne służyć do masażu, także w przypadku zwalczania cellulitu.

Dla mnie orzechy makadamia to nowe odczucie zmysłu smaku i ciekawe doświadczenie…

USDA Health Chart