Świetlik łąkowy – surowiec zielarski stanowi ziele świetlika. Zawiera ono związki z grupy flawonoidów, irydoidy (aukubinę), kwasy fenolowe, olejek eteryczny oraz garbniki i fitosterole. Jest stosowany głównie w formach do użytku zewnętrznego jako środek odkażający, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. Działa także ściągająco i przeciwalergicznie. Najczęściej wykorzystuje się jego właściwości w leczeniu stanów zapalnych spojówek oraz schorzeniach skórnych.
Zastosowanie w lecznictwie: Odwar: 1 łyżeczkę ziela zalać 1 szklanką zimnej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować około 5 minut pod przykryciem. Ostudzić, odcedzić. Stosować w formie kompresów na powieki (z użyciem jałowych kompresów) lub do przemywania brzegów powiek.
Łagodzi stany zapalne, działa ściągająco oraz zmniejsza podrażnienia oczu wywołane różnymi czynnikami. Najkorzystniejszy efekt przyniesie kilkukrotne w ciągu dnia stosowanie najlepiej świeżo przyrządzonego odwaru.
Nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na surowiec.
Napar z dodatkiem ziela świetlika: Zmieszać 40 g kwiatów bławatka i 30 g ziela świetlika. 2 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku, po 10 minutach odcedzić. Przykładać jako przymoczki na stany zapalne oczu.
Ciekawostką jest, że badaniach przedklinicznych wykazano, że świetlik obniżał poziom cukru u zwierząt. Ponadto jeden ze składników ziela posiada właściwości przeciwwirusowe i ochronne na wątrobę, co może mieć w przyszłości duże znaczenie.
Wg Komisji Europejskiej brak udowodnionej skuteczności ziela świetlika. Do dziś jednak używa się go w Polsce głównie zewnętrznie w formie odwaru, kropli do oczu oraz jako środka ściągającego na skórę. W Niemczech szeroko stosuje się go w homeopatii.
W medycynie tradycyjnej innych krajów Europy wywar z ziela świetlika podaje się przy suchym kaszlu, bólu ucha i głowy, na gorączkę, na ropne zapalenie skóry, na stany zapalne jelit oraz problemy trawienne.
Maść do nosa na katar (wg Van Hellemont 1985):
Skład: Nalewka ze świetlika 5g, lanolina 5g, wazelina 15g, olejek bergamotowy 2 krople. Stosować 3 razy dziennie zewnętrznie do każdego otworu nosowego.
Przetwory z ziela świetlika służą głównie jednak do przemywania oczu, zarówno w leczeniu i zapobieganiu zapalenia spojówek, zapalenia powiek, na zmęczone oczy oraz na ropne stany zapalne.
Zastosowanie w kuchni: nie znaleziono.
Zastosowanie w kosmetyce: Świetlik łąkowy stanowi składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry wokół oczu (żele, kremy) oraz produktów do demakijażu oczu.
Ziele świetlika łagodzi podrażnienia skórne oraz usuwa objawy zmęczenia.
Tonik odkażający – wykonać odwar jak wyżej, zmoczyć w nim wacik kosmetyczny i przemywać chorobowo zmienioną skórę. Tonik działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Zmęczone oczy, podrażnienia, stan zapalny, „jęczmień”… zawsze warto sięgnąć po domowe sposoby na „uzdrowienie” oczu, czyli… świetlik łąkowy.
Źródła:
1. Panacea Nr 2 (27), kwiecień – czerwiec 2009 strony: 18-19
2. Postępy Fitoterapii 4/2013, s. 256-259
3. Postępy Fitoterapii 4/2007, s. 212-215
4. B. Sari ˇ ´c-Kundali´c et al. / Journal of Ethnopharmacology 131 (2010) 33–55
5. S. S. Red`i}: Ethnotherapy in Bosnia and Herzegovina, Coll. Antropol. 31 (2007) 3: 869–890
6. http://www.nutrivitality.pl/rosliny-lecznicze-i-elementy-fitoterapii/ziola-rosliny-lecznicze-i-ich-zastosowanie/chaber-blawatek.html
7.https://books.google.pl/books?id=Ca3QAQAAQBAJ&pg=PA553&lpg=PA553&dq=Euphrasia+rostkoviana+traditional+use&source=bl&ots=QcXknQ0IQG&sig=yVT-LW6aboBED-rHm8eOuEm033o&hl=pl&sa=X&ved=0CDAQ6AEwAjgKahUKEwjXs__4qeLHAhXEWCwKHbW1C7E#v=onepage&q=Euphrasia%20rostkoviana%20traditional%20use&f=false
8.http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_HMPC_assessment_report/2011/01/WC500100385.pdf
9. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine
Volume 2015 (2015)
Świetlik to rzeczywiście doskonały składnik wielu kosmetyków naturalnych. Można nim również wzbogacać tzw. domowe kosmetyki pielęgnacyjne. Super artykuł!
Bardzo dziękuję.
Dziękuję,że jest Ktoś taki jak -TY !!Cieszę się bardzo że Cię znalazłam.Cenię i wierzę w ZIOŁA ! Serdecznie pozdrawiam
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam serdecznie.
Zioła ziołami, ok, sama różne piję, ale piję też świetną herbatkę która pomogła mi spalić tkankę tłuszczową.W ciągu miesiąca spadło mi 7cm w pasie i biodrach i prawie 3 kilo.Ale pomaga mi w tym konsultant Wellness:idealnafigura24.pl i dzięki temu zmieniam troszkę nawyki żywieniowe i wiem że schudnę bez efektu jo-jo.Super
Mało znane zioło, dzięki za informacje.
mało znana? Jest w niemal każdej aptece.
Świetlik jest doskonałym składnikiem kropli do oczu. Moi dziadkowie go stosują i są naprawdę zadowoleni.
Dzięki za fajną dawkę wiedzy.
Ciekawe zdanie przytaczasz:
„Wg Komisji Europejskiej brak udowodnionej skuteczności ziela świetlika”
Przecież świetlik od niepamiętnych czasów wykorzystuje się właśnie w leczeniu oczu.
Jest w wielu kroplach, także i okłady bardzo wyraźnie pomagają.
Cóż urzędnicy zawsze coś wymyślą.
Niestety takie zdanie, że nie ma udowodnionej skuteczności świetlika źle wróży.
To może nawet doprowadzić do wycofania tego ziółka z leków, kropli i herbatek.
Urzędnicy tak robią.
Pozdrawiam
i polecam prosty przepis na surówkę piękności:
– na poprawę cery,
– pozbycie się trądziku,
– na piękne włosy
– i dobre samopoczucie
http://odchudzaniejestproste.pl/surowka-pieknosci-heleny-rubinstein-na-sniadanie-ladna-cera/
PS.A jeśli chodzi o jęczmień na oku (nie ma nic skuteczniejszego niż pocieranie jęczmienia złotem, np złotą obrączką wcześniej potartą o coś wełnianego :), schodzi błyskawicznie- im wcześniej się to zacznie robić tym szybciej zniknie.
Już poczyniono pewne zmiany- w produktach w postaci kropli świetlik nie występuje już samodzielnie, ale z innymi składnikami, prawdopodobnie z powodu tej decyzji. Na jęczmień rzeczywiście wiele osób stosuje domowy sposób z obrączką ze złota. Świetlik potraktowałabym raczej jako pomoc w zniesieniu obrzęku i stanu zapalnego:)
Super!
Polecam zioła w mojej kuchni
http://www.przepismamy.pl
bardzo ciekawy artykuł! uwielbiam zioła!
http://www.przepismamy.pl/
Maść na katar może się wkrótce przydać, dziękuję
http://mojekuchennerewelacje.blogspot.com/