Olejek cytrynowy– jest to olejek eteryczny wytłoczony ze świeżej owocni cytryny Citrus limon. Zawiera ponad 40 odkrytych w nim substancji. Najważniejszym jego składnikiem jest cytral. Według wymagań Farmakopei powinno go być nie mniej niż 3%. (FPVI). W jego składzie występuje także: limonen (do 90%), α-terpineol, α, β,γ -pinen, octan linalylu, citronelal, octan geranylu, p-cymen i β-myrcen. Można odnaleźć w nim także inne związki takie jak: bioflawonoidy czy kumaryny.
Do czego zatem może być wykorzystywany?
1. Pierwotne jego wykorzystanie związane jest z poprawą smaku leków (corrigens) i środka nadającego zapach i smak w innych gałęziach przemysłu, np. przemyśle perfumeryjnym czy spożywczym (aromatyzacja herbatek, w cukiernictwie oraz pomocniczo jako konserwant).
2. Dzięki przyjemnemu zapachowi może służyć jako domowy odświeżacz powietrza (wystarczy 2-4 krople umieścić na talerzyku lub rozpylić rozcieńczone w pomieszczeniu).
3. Wspomaga poprawę nastroju, relaksuje (polecam przy jesiennej „chandrze”).
4. W połączeniu z innymi olejkami w kominku aromaterapeutycznym oczyszcza nos przy infekcjach układu oddechowego.
5. Działa odkażająco na bakterie (głównie tlenowe), grzyby i wirusy.
6. Jest naturalnym środkiem o właściwościach przeciwutleniających.
7. W medycynie tradycyjnej używa się go: na stany zapalne skóry, trądzik, przy przeziębieniu, w reumatyzmie oraz na problemy trawienne. Niektóre przepisy mówią także o obniżaniu ciśnienia z jego pomocą.
8. W badaniach wykazano, że może on również wspomagać leczenie kamic.
9. Zalety kosmetyczne: kosmetologii – poprawia jędrność skóry, jako środek odkażający. Wady: przyspieszający opalanie skóry (po jego zastosowaniu na skórę nie wychodzić bezpośrednio na słońce).
Dodany do kąpieli pobudza i odświeża.
10. Nałożony na skórę działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i wybielająco.
Wkrótce domowe przepisy z olejkiem cytrynowym…
Źródła:
Farmakopea Polska VI
Postępy Fitoterapii 2/2013, s. 71-75
Kowalczyk B., Co się tyczy zapachów … Cedr libański, cynamonowiec cejloński, cytrusy, balsamowiec mirra, olejki cz.3, „Panacea – Leki ziołowe”, 2005, nr 1, 10
ZESZYTY NAUKOWE AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI, nr 61, październik 2009